Z okazji jubileuszu, 15 czerwca 2020 roku – dokładnie 100 lat po ukazaniu się pierwszego numeru – opublikowaliśmy Jubileuszowe Wydanie „Rzeczpospolitej”. Przypomnieliśmy w nim historię „Rzeczpospolitej”: jej początki w ciężkim dla Polski roku 1920, rolę, jaką mimo cenzury odegrała w mobilizowaniu czytelników do boju z bolszewikami, w informowaniu o dramatycznych walkach o polskość na terenach plebiscytowych.
Warto pamiętać, że nawet w tych trudnych czasach redaktorzy i dziennikarze nie zapominali, że odrodzona kilkanaście miesięcy wcześniej ojczyzna to nie tylko walka na frontach czy polityczne spory w Sejmie – to także gospodarka oraz kultura. Dlatego nawet w najdramatyczniejszych momentach z łamów nie znikały informacje z giełd, przemysłu, recenzje teatralne czy felietony literackie.
Prawie 70 lat później „Rzeczpospolita” znów opisywała punkt zwrotny w dziejach społeczeństwa – upadek PRL-u i początki demokratycznego państwa. 15 października 1989 roku gazeta – do tego czasu organ rządu – przeszła pod nowe kierownictwo z Dariuszem Fikusem na czele.
Wśród autorów tekstów publikowanych w „Rzeczpospolitej” znaleźli się m.in. Gustaw Herling-Grudziński, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Bohdan Cywiński, Marek Nowakowski, Zdzisław Najder, Kazimierz Orłoś, Jan Nowak-Jeziorański. Ich teksty także przypomnieliśmy.